حمل و نقل زمینی، هوایی و ریلی

حمل و نقل زمینی، هوایی و ریلی

z12

ضد عفونی کردن هوا و سطوح حمل و نقل جاده ای، هوایی و ریلی
1- ضدعفونی کردن حمل و نقل جاده‌ای

یکی از مرسوم‌ترین راه جابه‌جایی در جهان حمل‌ونقل زمینی است، این نوع حمل‌ونقل به دلیل ارزان بودن سفر به شهرهای داخلی و همچنین هم‌جواری ایران با مرزهای زمینی کشورهای همسایه عراق، افغانستان، ترکیه، آذربایجان، پاکستان و ترکمنستان همیشه موردتوجه مسافران بوده است. طبق خبرگزاری جمهوری اسلامی در 6 ماه نخست سال 1398 تنها از مرز مهران 6.4 میلیون نفر تردد کردند که این نشان‌دهنده محبوبیت حمل‌ونقل زمینی است. اما تردد بالای مسافران، بسته بودن فضای اتوبوس‌ها، تماس مسافرین با تجهیزات و سطح نشیمن و طولانی بودن سفرها عواملی هستند که می‌توانند موجب انتشار بیماری‌ها از جمله انواع ویروس‌ها (ویروس کرونا، ابولا و غیره)، قارچ‌ها و انواع باکتری‌ها می‌باشد. همچنین ستاد ملی مدیریت کرونا اعلام نمود که هرگونه جابه‌جایی بیماران بدون دریافت نتیجه منفی تست ممنوع است. به همین علت ضدعفونی‌کردن اتوبوس‌ها برای سلامتی بیماران و کارکنان آن بخش‌ها امری ضروری است. با ضدعفونی‌کردن اتوبوس‌ها در ترمینال‌ها درصورتی‌که شخصی دچار ویروس باشد در سفر بعدی به افراد دیگر منتقل نخواهد شد و این به معنی قطع زنجیره بیماری‌ها. دستگاه Zspray با هزینة پایین و با بهره‌گیری از تکنولوژی مه‌خشک کلیه سطح اتوبوس از جمله سطوح شیشه‌ای، چوبی، فلزی، پلاستیکی، استیل و ... را ضدعفونی می‌کند. همچنین این دستگاه به‌صورت خودکار و بدون نیاز به حضور کاربر می‌تواند در مدت کوتاه حجم زیادی از فضا و سطح را از وجود هرگونه میکروارگانیسم از جمله انواع ویروس‌ها، ویروس کرونا، ابولا، قارچ‌ها و انواع باکتری‌ها ضدعفونی کند، تا فضای سالمی در اتوبوس برای مسافران و کارکنان فراهم شود.

2-حمل و نقل هوایی

حمل‌ونقل هوایی به دلیل راحتی سفر یکی از محبوب‌ترین روش‌های مسافرت است. با کمتر شدن سوانح هوایی طبق آمارها این نوع حمل‌ونقل امن‌ترین روش مسافرت است. طبق گزارش‌ها سازمان هواپیمایی کشور تنها در سال 96 حدود 62 میلیون نفر با ایرلاین‌های داخلی جابه‌جا شدند، اما تردد این حجم از مسافر مختلف با فرهنگ‌های متفاوت و ملیت‌های گوناگون در یک فضای بسته زمینه‌ساز انتشار بیماری‌های گوناگون است. همچنین به دلیل سرعت سفر به مناطق مختلف همواره حمل‌ونقل هوایی به‌عنوان متهم اصلی در پخش همه‌گیری‌های جهانی مانند ویروس کرونا، ابولا، آنفولانزا H1N1 و غیره بوده است. ازاین‌رو رعایت پروتکل‌ها بهداشتی در این نوع حمل‌ونقل امری بسیار مهم می‌باشد، در حال حاضر طبق مصوبه ستاد ملی مدیریت کرونا به دلیل انتشار ویروس کرونا هواپیماها بدون ضدعفونی شدن حق پرواز ندارند. غالباً در کشور ما از ضدعفونی کننده‌هایی با رطوبت بالا استفاده می‌شود که به‌مرورزمان موجب آسیب به تجهیزات هواپیما خواهد شد. دستگاه Zspray با فناوری مه خشک ذرات بسیار ریز با اندازه کمتر از 5 میکرون ایجاد نموده، این ذرات با برخورد با مولکول‌های هوا رادیکال‌های OH ایجاد می‌کنند و با تأثیر بر کلیه سطح از جمله سطوح شیشه‌ای، چوبی، فلزی، پلاستیکی، استیل، و... بدون ایجاد رطوبت فضای سالمی برای مسافران و کادر پرواز ایجاد می‌کند.

3-حمل و نقل ریلی

یکی از قدیمی‌ترین روش مسافرت در ایران حمل‌ونقل ریلی است که سابقه  150 ساله در کارنامه خود دارد، دلایلی چون ارزان بودن، گستردگی، فضای بزرگ، امنیت و غیره موجب شده سالانه مسافران زیادی به خود جذب کند. همچنین حمل‌ونقل ریلی در داخل شهرها (مترو) از محبوب‌ترین روش سفر در جهان است و روزانه میلیون‌ها نفر را در کلان شهرها جابه‌جا می‌کند. مترو تهران در روزهای شلوغ حدود 2 میلیون نفر را جابه‌جا می‌کند. اما این جابه‌جایی مخاطره‌هایی دارد، چرا که به دلیل تردد افراد زیاد، فضای بسته، نبود تهویه مناسب موجب فضای مهیایی برای انتقال بیماری‌ها از جمله انواع ویروس‌ها (ویروس کرونا، ابولا و غیره)، قارچ‌ها و انواع باکتری‌ها فراهم می‌کند. اما برای پیشگیری از انتقال بیماری‌ها و ایجاد محیطی سالم فضا و سطوح این نوع حمل‌ونقل باید دائم ضدعفونی شوند ضدعفونی‌کردن به معنی کاهش تعداد میکروارگانیسم‌های موجود در هوا یا روی سطوح تااندازه‌ای که توان ایجاد بیماری در انسان را نداشته باشند. اما به دلیل استفاده بالا از این نوع حمل‌ونقل فرایند ضدعفونی باید ویژگی‌هایی چون عدم ایجاد حساسیت، غیرسمی، تجزیه‌پذیر و بدون داشتن اثرات تخریبی بر تجهیزات باشد. دستگاه Zspray تمام ویژگی‌های ذکر شده را دارد به‌صورت خودکار و بدون نیاز به حضور کاربر می‌تواند در مدت کوتاه حجم زیادی از فضا و سطح را از انواع میکروارگانیسم‌ها خصوصاً ویروس کرونا ضدعفونی کند و بر اساس قانون انتشار گازها با جریان هوا کلیه نقاط غیرقابل‌دسترس و غیر قابل روئیت پاک‌سازی می‌شود، همچنین محلول استفاده شده کاملاً تجزیه‌پذیر است و پس از پاک‌سازی در هوا معلق نمی‌ماند.