پمپ تزریق سرنگ تولید شد

محققان یک شرکت دانش بنیان پمپ تزریق سرنگ برای وارد کردن مقدار مشخصی دارو به بدن بیمار به تولید رساندند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری، مهدی رضا گلستانی، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان با بیان اینکه پمپ تزریق سرنگ برای مبتلایان به بیماری تالاسمی مورد استفاده قرار می‌گیرد، ادامه داد: این دستگاه به منظور تزریق مقدار مشخص دارو به بیمار در مدت زمان معین استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه داروهای بسیار زیادی وجود دارد که تزریق آنها نیاز به دقت زیادی دارد و این داروها سریعاً وارد دستگاه گردش خون شده و مستقیماً بر روی بدن اثر می‌گذارد، افزود: عموماً این داروها عمر بسیار کوتاهی دارند و ممکن است با هرگونه تاخیر در تزریق یا خطا در سرعت تزریق اثر بخشی دارو از بین برود اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی دستگاه‌های ساخته شده‌اند که از سیستم ریزپردازنده استفاده می‌کنند. این سیستم موجب می‌شود تا دارو با دقت بالایی در سرعت به بیمار تزریق شود. یکی از این دستگاه‌ها دستگاه پمپ تزریق سرنگ است.

گلستانی افزود: دستگاه پمپ تزریق سرنگ با استفاده از قطر داخلی استاندارد سرنگ می‌تواند با تنظیم سرعت حرکت پیستون سرعت تزریق را کنترل کند. همیشه هنگام تزریق‌های وریدی این نگرانی وجود دارد که دارو بیش از اندازه یا کمتر از حد لازم و یا با سرعت نامتناسب به بیمار برسد.

مدیر شرکت عنوان کرد: بنابراین می‌توان از دستگاه پمپ تزریق سرنگ جهت اطمینان از صحت انجام تزریق استفاده کرد. از دستگاه پمپ تزریق سرنگ می‌توان در تزریق داروهای بیهوشی، داروهای شیمی درمانی، داروهای قلبی عروقی، داروهای خوراکی مایع، داروهای محلول در آب و یا تزریق شیر به نوزادان نارس استفاده کرد.

وی خاطر نشان کرد: اساس کار دستگاه پمپ تزریق سرنگ به صورتی است که دارو با استفاده از پیستون سرنگ به داخل محفظه کشیده می‌شود. دارو بر حسب دستور پزشک به اندازه مورد نظر وارد سرنگ می‌شود. حجم و همچنین فشار مایع هنگام تزریق دارو به صورت منظم اندازه گیری می‌شود و در صورت بروز هرگونه مشکل هشدار دستگاه، هشدار مورد نظر را می‌دهد.

به گفته گلستانی، پمپ تزریق سرنگ ساخته شده در این شرکت با اتکا به دانش داخلی ساخته شده و نسبت به نمونه خارجی از قیمت کم‌تری برخوردار است. بواسطه عدم توجه به تولیدات داخلی متاسفانه این شرایط فراهم نشده است تا با خرید دستگاه تزریق سرنگ داخلی مانع خروج ارز از کشور شویم اما با این وجود ۴۰ فرصت شغلی در شرکت فرافن ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه امروز توجه به واردات بیش از توجه به تولید داخل است، توضیح داد: این ظرفیت در شرکت‌های دانش بنیان وجود دارد تا در برخی عرصه‌های تجهیزات پزشکی کشور را به خودکفایی رسانند اما آن گونه که باید این فرصت به شرکت‌های داخلی داده نمی‌شود.